Skip to main content

Kdy a jak se zrodila myšlenka FAJD?

Já sám už jednu akademii před dvěma lety organizoval. Letos jsem chtěl znovu a tak jsem různě přemýšlel, co a s kým vymyslím. A když jsme jednoho zimního dne seděli u jednoho stolu s Vladimírem Kubertem (šéf FK Motorlet Praha) a Jakubem Dovalilem, spojili jsme myšlenky a zrodila se FAJD.

Jak vzniklo spojení s Jakubem Dovalilem?

S Kubou se již delší dobu známe a spolupracujeme. Má patronát nad naším klubem FK Motorlet Praha a občas vede tréninky našich mládežnických družstev, které mají sloužit jako ukázkové pro naše trenéry a trenéry blízkých a spřátelených klubů. Kuba je kvalitní trenér pohybující se na nejvyšší úrovni mládežnického fotbalu po řadu let. Byl tedy zárukou kvality a samozřejmě dobrého PR při oslovení potencionálních zájemců o naši akademii. To mi dává dohromady spojení, které mi přijde logické, ale hlavně zajímavé se zárukou kvalitního tréninkového procesu.

Vaše dojmy z příprav FAJD?

Ač jsme se pro akademii rozhodli relativně pozdě, někdy na přelomu února a března, kdy už ostatní kempy a akademie jsou připraveny a navíc mají za sebou již nějakou tradici, tak jsem nepociťoval žádný stres, že bychom po vyslání této akce do světa a nakonec neuskutečnění pro malý počet účastníků udělali Kubovi ostudu. Naopak nám v přípravách šlo všechno a všichni na ruku. Samozřejmě díky Kubovi. Kemp jsme měli obsazený během necelých tří měsíců. Areál na Monínci, na hřišti v Sedlci, partneři, kteří nám s akademií pomohli, nám vycházeli vstříc. Chtěli být spojeni s reprezentačním trenérem. Tušili a určitě doufali, že spojení s Kubou Dovalilem pro ně bude také dobré PR. Takže dojmy byly jen pozitivní. Místo stresu, abychom vše stihli, jsme mohli v klidu přemýšlet nad maličkostmi a pracovat s detaily.

Jak hodnotíte první FAJD?

Akademii mohu hodnotit jen pozitivně, vyšlo nám snad všechno nad očekávání. Přístup všech lidí z realizačního štábu, všech zúčastněných, jejich rodičů, personálu na Monínci a servisu na hřišti? Víc jak perfektní. Kluci přistoupili k tréninkům a všem povinnostem naprosto skvěle. Bylo nádherné počasí. Strávili jsme pět dní v překrásném prostředí s bohatým programem.

Čím je FAJD výjimečná?

Určitě svoji nabídkou. Tedy programem, servisem pro hráče, kvalitním a zkušeným trenérským týmem. V programu akademie máme například i výuku anglického jazyka. Dále se zájemci mohou těšit na krásné a kvalitní areály. V realizačním týmu se objeví trenéři se zaměřeným na veškeré obory k fotbalu potřebným. Ale hlavní doménou je odbornost trenérů a jejich individuální přístup k hráčům během tréninků.

Co dalšího plánujete do budoucna ve FAJD?

Letošní akademie odstartovala velký projekt. Založili jsme spolek, který bude těch akademií v roce pořádat více. Bude se jednat o týdenní i víkendové kempy mimo sezonu. V sezoně pak individuální tréninky nejen pro zlepšení individuální techniky hráčů. Plánujeme také speciální tréninky pro brankáře, obránce, záložníky. Realizační tým se rozroste o několik dalších trenérů z řad UEFA profi a UEFA A licence, kteří jsou zaměření i na kondiční stránku věci jako rozvoj síly, rychlosti, koordinace a problémy svalové dysbalance apod. Samozřejmě to nejde vše hned, stojí to hodně práce, organizace. Elán nám ovšem neschází. Chceme oslovit mladé hráče, kteří to s fotbalem myslí vážně, abychom jim ukázali cestu. Debatovat s nimi i jejich trenéry, pracovat individuálně a to především na různých herních detailech, pro které kolikrát v běžném týmovém tréninku nezbývá prostor a čas.

Vaše přání FAJD do budoucna?

Byl bych rád, kdybychom si za pár let mohli říct, že naše plány a cíle dokážeme vždy naplnit. Chceme vidět v našich řadách spoustu kluků s úsměvem na rtech, kteří se hrou baví. Zlepšují se v herních dovednostech a jednou se třeba s Kubou Dovalilem potkají na reprezentačních srazech.